• W Bośni autostrada A1 jest płatna
 • Kierowcy motocykli, samochodów osobowych i ciężarowych przy bramkach poboru opłat płacą
 • Wysokość opłaty uzależniona jest od przebytej odległości oraz kategorii pojazdu.

Wysokość opłaty drogowej w Bośni i Hercegowinie zależy od przebytej odległości i kategorii pojazdu.

Kategorie pojazdów w Bośni i Hercegowinie

Pojazdy w Bośni i Hercegowinie są podzielone na 4 kategorie. Klasyfikacja uzależniona jest od wysokości pojazdu na przedniej osi oraz od całkowitej liczby osi pojazdu, decydująca jest również liczba siedzeń wskazana w karcie danych pojazdu. Szczegółowa dystrybucja dostępna jest na stronie operatora autostrad    JPAutoceste.ba   .

 • Kategoria 1   : Motocykle i samochody
  Pojazdy dwuosiowe, wysokość przedniej osi nie może przekraczać 1,3 m.
 • Kategoria 2   : Samochody dostawcze, przyczepy, przyczepy do 3,5 t.
  Pojazdy z dwiema lub więcej osiami, wysokość na przedniej osi nie może przekraczać 1,3 m, pojazdy z mniej niż 9 miejscami siedzącymi.
 • Kategoria 3   : Autobusy, ciężarówki powyżej 3,5 t
  Pojazdy z dwiema lub trzema osiami, wysokość przedniej osi powyżej 1,3 m, pojazdy z więcej niż 9 miejscami siedzącymi.
 • Kategoria 4   : samochody ciężarowe o masie powyżej 3,5 tony. Pojazdy z czterema lub więcej osiami, wysokość przedniej osi powyżej 1,3 m, pojazdy z więcej niż 9 miejscami siedzącymi.

Taryfy w Bośni i Hercegowinie 2022

IntrygowaćMotocykle i samochody (kat. 1)Pojazdy z przyczepą (kat. 2)Autobusy, ciężarówki powyżej 3,5 t (kat. 3)Ciężarówki z czterema lub więcej osiami (kat. 4)
Sarajewo – Tarcin2,5 km5 km7,5 km10 km
Sarajewo – Lepenica1,2 km2,5 km5 km5 km
Lepenica – Tarczyn1,2 km2,5 km5 km5 km
Zenica – Sarajewo6 km12 km18,5 km24,5 km
Medziugorje – Kochankowie1,2 km2,5 km5 km5 km

Opłaty drogowe w Bośni i Hercegowinie

Pełny przegląd montażu można znaleźć na oficjalnej stronie    JPAutoceste.ba   . 

W Bośni i Hercegowinie napotkasz zarówno zamknięte, jak i otwarte systemy podróżowania. Autostrada A1 naprzeciwko Sarajewa ma zamknięty system poboru opłat, co oznacza, że ​​po wjeździe na odcinek poboru opłat otrzymasz kartę magnetyczną, a na końcu opłaty za przejazd zostanie naliczona opłata w zależności od przebytej odległości i kategorii pojazdu.

Płatność gotówką lub kartą

Opłata jest opłacana gotówką lub kartą kredytową. Akceptowane są standardowe karty kredytowe, takie jak MasterCard, Visa, Maestro, American Express i Diners Club. Możesz zapłacić w euro lub w lokalnej walucie, bośniackim hercu. marka (BAM). Jeśli zapłacisz w euro, wrócisz w markach Bośni i Hercegowiny.

Płatność elektroniczna ACC TAG

Z elektronicznego systemu poboru opłat ACC TAG będą korzystać kierowcy, którzy częściej podróżują po Bośni i Hercegowinie. Po wewnętrznej stronie przedniej szyby samochodu musi być zamocowane urządzenie rejestrujące każde przejście przez bramę. Prowizja jest automatycznie potrącana z Twojej przedpłaconej pożyczki. Samo urządzenie kosztuje 39 KM i jest dostępne na każdej stacji płatniczej.

Z ACC TAG otrzymujesz 20% zniżki na podróż. Urządzenie jest powiązane z numerem rejestracyjnym pojazdu, więc nie może być używane w więcej niż jednym pojeździe.

Drogi płatne w Bośni i Hercegowinie

W Bośni i Hercegowinie autostrada A1 jest częścią autostrady E73 i wraz z chorwackimi autostradami A10 i A5 oraz węgierską M6 zapewni nowoczesne i szybkie połączenie z Budapesztu do Ploče, portu nad Adriatykiem. Obecnie na terenie Bosia wybudowano 102 kilometry autostrady A1.

Płatne odcinki autostrad w Bośni i Hercegowinie

 • Svilaj – Odjak
 • Zenica południe – Tarchin
 • Medziugorje – Biyac

Mapa autostrad i dróg płatnych w Bośni i Hercegowinie

Prostą mapę płatnych odcinków autostrady A1 można znaleźć w    Wikipedii   . Zakończone i odpowiednio płatne odcinki autostrad są oznaczone kolorem niebieskim.

Mandaty za przekroczenie prędkości w Bośni i Hercegowinie

Dla większej jasności w całej konfederacji ustanowiono jednolite kary. Ostatnio ich użycie wzrosło.

Co ciekawe, bośniaccy kierowcy są winni państwu 70 000 000 KM mandatów drogowych.

 • 11-20 km/h: 50 KM
 • 21-30 km/h: zawieszenie jazdy 100 KM na 1 miesiąc i 2 punkty
 • powyżej 30 km/h: 400 KM, zawieszenie prawa jazdy na 2 miesiące i 2 punkty

Ograniczenie prędkości w Bośni i Hercegowinie

 • w miastach i miasteczkach: 50 km/h
 • poza miastem: 80 km/h
 • na drogach do transportu samochodowego: 100 km/h
 • na autostradach: 130 km/h

Ciężarówki o masie do 3,5 tony z przyczepą oraz ciężarówki o masie powyżej 3,5 tony mogą poruszać się po drogach i autostradach z prędkością nie większą niż 80 km/h. Autobusy mogą poruszać się po autostradzie z maksymalną prędkością 100 km/h.
Specjalne ograniczenie prędkości na autostradzie w Bośni i Hercegowinie do 70 km/h dotyczy autobusów ze zorganizowanym przewozem dzieci, autobusów przegubowych bez miejsca parkingowego, pojazdów użytkowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony oraz pojazdów użytkowych z przyczepą.

Kary podróżne

Jeśli nie okażesz wydanej karty magnetycznej przy opuszczaniu płatnego odcinka, zostaniesz ukarany karą w wysokości dwukrotności kwoty za najdłuższy odcinek.

Podróżowanie po Bośni i Hercegowinie

Bośnia i Hercegowina nie jest częścią Unii Europejskiej, więc poczekaj na kontrolę paszportową na granicach. W każdym razie nie zaleca się opuszczania dróg utwardzonych i wyposażonych, szczególnie na granicy z Chorwacją jest wiele obszarów zaminowanych. Aktualne mapy obszarów zaminowanych są dostępne na    BHMAC.org   .

Mandaty za prowadzenie pojazdów w Bośni i Hercegowinie

Bośnia i Hercegowina ma system punktów karnych. Kierowca, który w ciągu roku otrzymał dziesięć punktów za przewinienia zostanie pozbawiony prawa jazdy na 30 dni i skierowany na test znajomości przepisów ruchu drogowego. Punkty karne za określone wykroczenia są usuwane z rejestru po 12 miesiącach od daty ich naliczenia.

 • Jazda bez zapiętych pasów – od 100 KM do 300 KM
 • Korzystanie z telefonu podczas jazdy – od 100 KM ₴ do 300 KM
 • Jazda na czerwonym świetle – od 100 KM do 300 KM
 • Jazda pod wpływem alkoholu – od 50 KM do 1000 KM w zależności od zmierzonej ilości alkoholu we krwi

Jazda po Bośni i Hercegowinie

Kierowca jest zobowiązany dostosować prędkość pojazdu do właściwości i stanu drogi, widoczności, warunków atmosferycznych, stanu i obciążenia pojazdu, natężenia ruchu, znaków drogowych i innych warunków ruchu, tak aby pojazd mógł zostać zatrzymany czas na wszelkie przeszkody, które można przewidzieć pod pewnymi warunkami.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Bośni i Hercegowinie

 • kamizelka odblaskowa
 • trójkąt ostrzegawczy
 • apteczka
 • gaśnica

Kierowca motoroweru, lekkiego motocykla, motocykla, trójkołowca, lekkiego quada lub quada, a także osoby przewożone tymi pojazdami muszą podczas jazdy używać kasku ochronnego.

Opony

W Bośni i Hercegowinie opony zimowe należy używać od 15 listopada do 15 kwietnia, niezależnie od panujących warunków. W tym okresie pojazdy muszą być wyposażone w łańcuchy przeciwoblodzeniowe. Głębokość bieżnika opon zimowych musi wynosić co najmniej 4 mm.

Pożądane jest posiadanie w aucie dodatkowego wyposażenia, takiego jak skomplikowana łopata i linki do uruchomienia auta.

Pasy bezpieczeństwa

Kierowcy i osoby przewożone są zobowiązani do zapinania pasów bezpieczeństwa.

Dzieci w samochodzie

Nie przewoź na przednim siedzeniu dziecka w wieku poniżej 12 lat.

Kierowca może przewozić dziecko w wieku do 2 lat na przednim siedzeniu, jeżeli pojazd nie posiada czołowej poduszki powietrznej pasażera lub czołowa poduszka powietrzna pasażera jest wyłączona, a dziecko przewożone jest na siedzeniu przeciwnym do kierunku jazdy pojazdu. .

Kierowca może przewozić dziecko poniżej piątego roku życia na tylnym siedzeniu tylko wtedy, gdy dziecko jest prawidłowo zabezpieczone w foteliku. Dziecko w wieku od 5 do 12 lat może być przewożone na tylnym siedzeniu tylko wtedy, gdy siedzi w odpowiednim typie fotelika samochodowego lub foteliku podwyższającym dostosowanym do jego wzrostu, aby umożliwić prawidłowe zapięcie pasa bezpieczeństwa.

Alkohol podczas jazdy

Maksymalna dozwolona ilość alkoholu we krwi w Bośni i Hercegowinie to 0,3 .
Zerowa tolerancja na alkohol we krwi obowiązuje kierowców zawodowych, kierowców poniżej 21 roku życia lub mających mniej niż trzy lata doświadczenia w prowadzeniu pojazdu.

 • zawodowi i początkujący kierowcy do 0,3 ‰ – 50 KM
 • 0,3‰ – 0,8‰ – od 50 KM do 2500 KM
 • 0,8‰ – 1,5‰ – od 50 KM do 300 KM
 • powyżej 1,5 ‰ – od 400 KM do 1000 KM

Zabrania się przewożenia samochodem osobowym na przednim siedzeniu osoby, która jest wyraźnie pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

światła dzienne

Światła do jazdy dziennej są obowiązkowe przez cały rok

Taryfa A1 Bośnia

Rząd Federacji Bośni i Hercegowiny na 245. sesji w dniu 26 listopada 2020    r. Na    podstawie art. rozporządzenie w sprawie opłat za przejazd autostradą A1    („Dziennik Urzędowy FBIG” nr 54/15)    , które weszło w życie 16 listopada 2015 r. oraz Regulamin zmiany zasad poruszania się w systemie poboru opłat i opłat FBG  ( „Dziennik Urzędowy FBIG”) 5   ustala opłatę i wysokość opłaty za korzystanie z autostrady na budowanych odcinkach autostrady A1:

SZEF SARAJEWA PÓŁNOC – ZENICA GLUC

ROZDZIAŁ SARAJEWO ZACHÓD – TARCZIN

ROZDZIAŁ MEDZIUGORE – LUBUSZEKI

Zgodnie z art. 6     Regulaminu poboru opłat za drogi    , drogi i zainstalowane instalacje („Dziennik Ustaw FBIH”, nr 53/15), pojazdy klasyfikuje się do celów poboru według klas:

Pojazdy dwuosiowe do 1,3 m od pierwszej osi (motocykle, samochody do 5 miejsc oraz lekkie ciężarówki).

Pojazdy z dwiema lub więcej osiami i wysokością mierzoną na pierwszej osi do 1,3 m (furgonetki, pojazdy z przyczepami, przyczepy kempingowe o wysokości 1,3 m na przedniej osi oraz lekkie samochody ciężarowe z przyczepą-przyczepą, pojazdy dwuosiowe typu jako furgonetki bez przyczep, pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3500 kg oraz pojazdy zarejestrowane od 6 do 9 miejsc).

Pojazdy o dwóch lub trzech osiach i wysokości mierzonej na pierwszej osi większej niż 1,3 m (samochody ciężarowe z przyczepami lub bez przyczepy ze wspólnymi dwiema lub trzema osiami, przyczepy kempingowe o wysokości większej niż 1,3 m na przedniej osi i furgonetki z przyczepami lub furgonetki ) trzyosiowe, autobusy bez przyczepy dwu- lub trzyosiowe, pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3500 kg oraz pojazdy zarejestrowane na więcej niż 9 miejsc).

Pojazdy o czterech lub więcej osiach i wysokości mierzonej na pierwszej osi większej niż 1,3 m (samochody ciężarowe z przyczepami lub bez, z czterema lub więcej osiami, ciągniki z naczepami, autobusy z przyczepą lub bez, z czterema lub więcej osiami, furgonetki z przyczepami lub przyczepą kempingową o czterech lub więcej osiach, a także pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3500 kg oraz pojazdami zarejestrowanymi na więcej niż 9 miejsc).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.