Myto na Białorusi Cena na Białorusi, gdzie kupić myto na Białorusi, jak zapłacić za drogę na Białorusi,

  • Niektóre autostrady i drogi ekspresowe są płatne dla kierowców samochodów osobowych i ciężarowych
  • Opłata jest opłacana za pośrednictwem systemu BelToll
  • Wysokość opłaty uzależniona jest od długości odcinka, kategorii pojazdu oraz ilości osi.

Wysokość opłaty za przejazd przez Białoruś

Wysokość opłaty uzależniona jest od ilości kilometrów płatnych dróg, kategorii pojazdu oraz ilości osi. Dokładną wysokość opłat można znaleźć za pomocą kalkulatora taryf na oficjalnej stronie    BelToll.by   .

Opłaty na autostradach płatnych na Białorusi

KategoriaCena € / km
Motocyklejest wolny
Samochody osobowe do 3,5 t0,04 € / km
Pojazdy powyżej 3,5 t (2 osie)0,09 € / km
Pojazdy powyżej 3,5t (3 osie)0,115 € / km
Pojazdy powyżej 3,5 t (4 osie)0,145 € / km

Elektroniczna winieta drogowa Białoruś

Od 15 grudnia 2020 r. pojazdy    o masie poniżej 3,5 tony    mogą korzystać z elektronicznych opłat na autostradach. Dostępne są trzy opcje – subskrypcja 15-dniowa, 30-dniowa i roczna. System BelToll pozostaje w mocy, dzięki czemu kierowcy mogą wybrać sposób zapłaty za przejazd.

Cennik białoruskiej autostrady 2022

MotocykleAuta do 3,5 tonyPojazdy powyżej 3,5 tony
15 dniJest wolny14 €opłaty
KsiężycowyJest wolny22 €opłaty
CorocznyJest wolny75 €opłaty

Roczny bon płatniczy autostradowy jest ważny przez cały rok kalendarzowy od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku plus 15 dni w roku poprzednim (17 grudnia – 31 grudnia) oraz pierwszych 15 dni roku następnego (1-15) . Styczeń).

Taryfa miesięczna obowiązuje przez trzydzieści dni od wybranego dnia, 15 dni – 15 dni od wybranego dnia.

Możesz również kupić elektroniczny znaczek autostradowy przez Internet na    BelToll.by

Taryfa na Białorusi

Białoruś wprowadziła automatyczny system BelToll, który jest obowiązkowy dla wszystkich kierowców samochodów osobowych i ciężarowych. Nie dotyczy to pojazdów o masie do 3,5 tony zarejestrowanych w krajach członkowskich EWG (Białoruś, Rosja, Kazachstan, Kirgistan, Armenia).

Płatność wymaga zainstalowania w pojeździe elektronicznego urządzenia pokładowego (OBU). Podczas przejazdu przez bramkę opłata pobierana jest automatycznie z konta użytkownika kierowcy. Samochód nie musi zwalniać, zatrzymywać się ani korzystać z zarezerwowanych pasów. Istnieją 3 rodzaje pokładowych OBU dla różnych typów pojazdów.

Od 15 grudnia 2020 r. na autostradach można korzystać z opłat elektronicznych. Winieta elektroniczna przeznaczona jest wyłącznie dla pojazdów o masie nie większej niż 3,5 tony. Sprzedawane na oficjalnej stronie operatora płatnego systemu    BelToll.by   .

Automatyczny system poboru opłat dla pojazdów do 3,5t

Kierowcy muszą wypożyczyć OBU w jednym z    punktów obsługi klienta    pokazanych na mapie i umieścić je w widocznym miejscu na przedniej szybie pojazdu. Po rejestracji musisz wpłacić 20 € do OBU i uiścić opłatę w wysokości co najmniej 25 €.

Musisz również przedstawić paszport, dowód rejestracyjny pojazdu i zaświadczenie o klasie emisji, jeśli nie znajduje się w dokumentach rejestracyjnych pojazdu.

Zapłać gotówką lub kartą

Akceptujemy karty kredytowe VISA, MasterCard i Belkart. Gotówka przyjmowana jest wyłącznie w rublach białoruskich po oficjalnym kursie Narodowego Banku Republiki Białorusi w dniu wpłaty.

Automatyczny system poboru opłat dla pojazdów powyżej 3,5 tony

W przypadku pojazdów o masie powyżej 3,5 tony wymagany jest depozyt w wysokości    50 €  za OBU, opłata za przejazd z góry od 25 € do 350 €. W przypadku aut o masie powyżej 3,5 tony, oprócz trybu przedpłaty, istnieje możliwość spłaty faktycznie przejechanych kilometrów za pomocą kart paliwowych. System może być używany do większej liczby pojazdów. Akceptowane są karty Belorusneft, Berlio, DKV, E100, euroShell, Eurowag lub Belavtostrada.

Odcinki płatne na Białorusi Sieć płatnych odcinków autostrad Białorusi

M1 Brześć (Kozłowicze) – Mińsk – Rosja (Redki)

M2 Mińsk – Lotnisko Mińsk

M3 Mińsk – Witebsk

M4 Mińsk – Mohylew

M5 Mińsk – Homel

M6 Mińsk – Grodno – Polska

M7 Mińsk – Osz – Litwa

P1 Mińsk – Dzierżyńsk

P21 Witebsk – Łozno

P23 Mińsk – Mikaszewicze

P28 Mińsk – Narocz

P99 Baranowicze – Grodno – Polska

Autostrada Białorusi mapa

Aktualna mapa białoruskich autostrad dostępna jest na oficjalnej stronie    BelToll.by   .

Mandaty za przekroczenie prędkości na Białorusi

Na Białorusi uważaj na skorumpowanych gliniarzy na każdym rogu! Będą chcieli od ciebie łapówek, czasem lepiej je dać, bo może być nieprzyjemna wycieczka do biura i będziesz siedział tam przez pięć godzin.

Uważaj również, aby nie palić w pojeździe i jeździć wyznaczoną drogą, jeśli podróżujesz tylko tranzytem przez cały kraj. Powinieneś znać oficjalne stawki mandatów i grozić policjantowi, kontaktując się z ambasadą Ukrainy. Nie zalecamy łamania jakichkolwiek zasad i przepisów.

  • do 20 km/h: 25 BYN
  • 20-30 km/h: 940 BYN
  • powyżej 30 km/h: 50 BYN

Ograniczenie prędkości na Białorusi


w miastach: 60 km/h
poza miastem: 90 km/h
na autostradach: 110 km/h
Kierowcy posiadający prawo jazdy poniżej dwóch lat nie mogą przekraczać 70 km/h poza terenem gminy.

Mandaty za jazdę po płatnych drogach Białorusi


Jeśli kierowca przejedzie płatne odcinki bez uiszczenia opłaty, może jednorazowo zapłacić opłatę za przejazd w ciągu 2 godzin – 5€. Jeśli nie zapłaci, grozi mu grzywna w wysokości 100 € w przypadku samochodów. Jeśli zapłacą przynajmniej część opłat, zostanie nałożona kara w wysokości 50 €.

Białoruś bez wizy


Od 2 sierpnia 2018 r. na Białoruś można podróżować bez wizy tylko przez lotnisko w Mińsku na maksymalnie 30 dni. Do wjazdu bezwizowego należy posiadać ważny dokument podróży, minimum 24 € na każdy dzień pobytu (720 € za 30 dni pobytu) oraz ubezpieczenie zdrowotne z minimalną opłatą 30 000 €. Bez wizy do parku rekreacyjno-turystycznego Brześć i parku Kanału Awgostowskiego można udać się na maksymalnie 10 dni przez zarezerwowane przejścia graniczne.

Obowiązkowa gotówka


Jeśli wybierasz się na Białoruś, musisz mieć przy sobie środki w wysokości około 10 € na osobę dziennie. Obecność środka płatniczego potwierdza się gotówką w rublach białoruskich, dolarach amerykańskich lub euro lub ważną kartą płatniczą. Kontrole przeprowadzane są przez pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Białoruś na granicy lub w dowolnym miejscu na terytorium Białorusi.

Ubezpieczenie podróżne Białoruś


Podczas podróży na Białoruś konieczne jest posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego z minimalnym zwrotem kosztów w wysokości 10 000 euro. Jest to już zaznaczone przy ubieganiu się o wizę i jest sprawdzane przy wjeździe. Ubezpieczenie można wystawić w białoruskich towarzystwach ubezpieczeniowych Belgosstrakh lub Beleximgarant, ale dozwolone są również zagraniczne towarzystwa ubezpieczeniowe, w tym ukraińskie. Umowa podróżnego ubezpieczenia medycznego musi wskazywać, że ubezpieczenie obejmuje terytorium Białorusi i musi być ważne przez cały okres pobytu.

Mandaty za prowadzenie pojazdów na Białorusi


Podróż na czerwono – do 45 €.
Jazda pod wpływem alkoholu – 330 € i pozbawienie prawa jazdy
. Podróż bez zapiętych pasów – 9

.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu na Białorusi


kamizelka odblaskowa
trójkąt ostrzegawczy apteczka
samochodowa
gaśnica
znak kraju naklejka na samochodzie
Podczas jazdy motocyklem noś kask ochronny.

Opony


Opony zimowe są obowiązkowe na Białorusi od 1 grudnia do 1 marca.

Pasy bezpieczeństwa


Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe na wszystkich siedzeniach.

Dzieci w samochodzie


Dzieci poniżej 12 roku życia nie mogą siedzieć na przednim siedzeniu. Zaleca się używanie specjalnego fotelika dla dziecka.
Pasażer senior może przewozić jedno dziecko w wieku poniżej 12 lat na kolanach na tylnym siedzeniu. Ten pasażer musi być zabezpieczony.

Jazda pod wpływem alkoholu na Białorusi


Białoruś nie toleruje jazdy pod wpływem alkoholu.
Policja może sprawdzić każdego kierowcę podejrzanego o przekroczenie limitu.
Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym grozi grzywna do 330 € i utrata prawa jazdy.

światła dzienne


Światło dzienne nie jest wymagane przez prawo na Białorusi. W nocy i o zachodzie słońca należy włączyć światła mijania. Gdy słońce wzejdzie, możesz ponownie wyłączyć światła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.