Jazda konna w Albanii

Łączna długość dróg wynosi 18 000 km. Drogi o twardej nawierzchni – 12 920 km, nieutwardzone – 5080 km.

Istnieje dwupasmowa droga łącząca miasto portowe Durres z Tiraną, Vlorą i częściowo Kukes. W Albanii istnieją trzy oficjalne odcinki autostrad: Tumane-Milot-Rreshen-Kalimash (A1), Levan-Vlora (A2) i częściowo Tirana-Elbasan (A3).

Drogi płatne

Wszystkie drogi w Albanii są bezpłatne.

Albańska mapa drogowa

Mapa Albanii

Zasady ruchu drogowego w Albanii

Ograniczenie prędkości

Standardowe ograniczenia prędkości w Albanii (chyba że na znakach zaznaczono inaczej).

Samochody (do 3,5 tony) i motocykle:

 • budowa – 40 km/h
 • poza osadami – 80 km/h
 • Szybkie drogi – 90 km/h
 • Autostrady – 110 km/h

Pojazdy (do 3,5 tony) z przyczepami:

 • budowa – 40 km/h
 • poza osadami – 60 km/h
 • Szybkie drogi – 70 km/h
 • Autostrady – 80 km/h

Aktualne ograniczenia prędkości dla samochodów na drogach krajów europejskich.

Alkohol

Maksymalna dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi      0,1‰      .

Jeśli poziom alkoholu we krwi przekroczy ustawowy limit, nakładana jest grzywna w wysokości od 2500 do 10 000 ALL (20-81 euro), a prawo jazdy wygasa na 6-12 miesięcy.

Jeśli kierowca odmówi poddania się badaniu krwi na obecność alkoholu, zostaje ukarany grzywną od 5000 do 20 000 ALL (41-162 euro), a jego prawo jazdy zostaje zawieszone na 6-12 miesięcy.

Maksymalny limit alkoholu dla kierowców w Europie.

światło mijania

Światła mijania są opcjonalne do jazdy dziennej i obowiązkowe do jazdy nocnej. Gdy widoczność jest słaba z powodu złej pogody, światła mijania powinny być włączone.

Nieprzestrzeganie może skutkować grzywną od 250 do 1000 ALL (2-8 euro).

W jakich krajach europejskich używanie świateł mijania w ciągu dnia jest obowiązkowe?

Dzieci w samochodach

Dzieci poniżej 12 roku życia i poniżej 1,5 m nie mogą podróżować na przednim lub tylnym siedzeniu jako pasażerowie, chyba że używają odpowiednich zabezpieczeń dla dzieci.

Nie można przewozić dziecka w wieku poniżej czterech lat w pojeździe bez fotelika/fotelika dziecięcego.

Nieprzestrzeganie może skutkować grzywną od 250 do 1000 ALL (2-8 euro).

Pasy bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa są     obowiązkowe     zarówno dla pasażerów z przodu, jak i z tyłu, jeśli takie istnieją.

Nieprzestrzeganie może skutkować grzywną od 250 do 1000 ALL (2-8 euro).

Korzystanie z telefonu komórkowego w Albanii

Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy ogranicza się do korzystania z zestawu głośnomówiącego.

Telefon głośnomówiący może być samodzielnym urządzeniem lub urządzeniem ręcznym, które zapewnia funkcję głośnomówiącą, pod warunkiem, że użytkownik nie musi trzymać telefonu żadną ręką.

Nieprzestrzeganie może skutkować grzywną od 250 do 1000 ALL (2-8 euro).

Kary za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy w krajach europejskich.

Grzywny

Kiedy samochód zostaje zatrzymany przez policjanta, musi on wyjaśnić przyczynę zatrzymania.

Mandaty drogowe w Albanii:

Mandaty drogowe w Albanii
naruszenieDobry (na miejscu) (WSZYSTKIE)
Jeśli tego nie zrobisz, daj sygnał przed podróżą500-2000 (4-16 euro)
niebezpieczne wyprzedzanie500-2000 (4-16 euro)
Naruszenie przejazdu przez przejazd kolejowy500-2000 (4-16 euro)
Brak możliwości wydania samochodu do korzystania z ruchu500-2000 (4-16 euro)
Jazda lewym pasem z wolnym prawym pasem (jeżeli dwa pasy są w tym samym kierunku)500-2000 (4-16 euro)
Niewystarczająca odległość od pojazdu przed Tobą (klapa tylna)500-2000 (4-16 euro)

Jeżeli kara zostanie zapłacona w ciągu pierwszych 5 dni od nałożenia, wysokość kary zostanie zmniejszona o 20%.

Przyspieszenie w Albanii

Przyspieszenie w Albanii
naruszeniewszystko jest dobrze)
1 – 10 km/h500-2000 (4-16 euro)
11-20 km/h1000 – 4000 (8 – 32 euro)
powyżej 20 km/h2500 – 10 000 (20 – 81 euro)
i cofnięcie licencji od 1 do 3 miesięcy

przydatna informacja

Ceny paliwa

Ceny paliw są regulowane przez państwo.

Jakość paliwa na małych stacjach benzynowych, zwłaszcza poza miastami, może sprawiać problemy. Dlatego zaleca się tankowanie tylko na dużych stacjach benzynowych.

Numery alarmowe w Albanii

 • Europejski numer alarmowy – 112
 • Policja – 129
 • Pogotowie – 127
 • Ogień – 128
 • Policja uliczna – 126

Musi zabrać ze sobą do samochodu

 • trójkąt ostrzegawczy
 • Kurtka odblaskowa

Sprzęt zimowy

Zimowe opony

Opony z kolcami

Opony z kolcami są dozwolone.

Łańcuchy przeciw śniegowi

Od 1 listopada do 30 kwietnia dozwolone jest używanie łańcuchów śniegowych w połączeniu z oponami letnimi. Muszą być transportowane na co najmniej 2 kołach napędowych. Łańcuchy śniegowe są dozwolone tylko wtedy, gdy droga jest całkowicie pokryta śniegiem lub lodem.

Podróżowanie samochodem po Albanii – cechy dróg, ceny paliwa, parkowanie, ograniczenia prędkości, mandaty i inne cechy przepisów ruchu drogowego w Albanii. Stosunek do alkoholu podczas jazdy i rozrodu na drogach, a także koszt przejazdu po drogach Albanii. Wszystko, co może zainteresować podróżnika samochodem, przeczytaj w artykule.

Czy na albańskich drogach muszę płacić opłaty drogowe?

Zacznę od dobrych wieści. Wszystkie drogi w Albanii są bezpłatne, nie ma opłat za przejazd. To bardzo fajne, biorąc pod uwagę ilość ciekawych miejsc w Albanii i długość jej dróg – 18 tys. km. z czego 13 tys. km. z twardym asfaltem. Drogi są stale budowane, a do czasu napisania tego artykułu liczba dróg asfaltowych na pewno wzrosła.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu

Wymagana jest „Zielona Karta” na samochód i jest wymagana na granicy. 

Ubezpieczenie podróżne nie jest wymagane, ale chyba nie trzeba przypominać, jak ważne jest. 

Stacje benzynowe i koszt benzyny w Albanii

Pomimo deklarowanej taniości Albanii, benzyna kosztuje tyle samo co w Czarnogórze i nieco taniej niż w Chorwacji (1,40 euro) i sąsiedniej Grecji (1,50 euro). Cena benzyny A-95 to 270 WSZYSTKICH (lek albański) lub 1,29 euro za litr.

Jakość benzyny     nie jest dobra na wszystkich stacjach benzynowych. Wybierz duże sieciowe stacje benzynowe – to rada lokalnych mieszkańców. Dwukrotnie tankowaliśmy w    Albanii    . Raz na stacji benzynowej    sieci Kastrati    , drugi raz na małej, ale też    stacji benzynowej sieci ELDA  – w obu przypadkach benzyna była dobrej jakości, auto nie kaszlało i jechało całkiem nieźle mimo górskich serpentyn, całkowity przebieg i wiek.

W Albanii widzieliśmy tylko jeden rodzaj benzyny     – bezołowiową A95, olej napędowy jest reprezentowany przez konwencjonalny olej napędowy i Eurodiesel. Myślę, że tankowanie samochodu z silnikiem diesla kosztuje paliwo ze znakiem euro.

Płatności na stacjach benzynowych są teoretycznie możliwe za pomocą karty płatniczej – odznaki VISA, Mastercard zdobią większość stanowisk na stacjach benzynowych. Ale często na tym kończy się oczekiwanie na płatność kartą. Prawie wszystkie stacje benzynowe preferują gotówkę – można płacić zarówno lokalną walutą, jak i euro. Jednocześnie niektórzy wciąż próbują zarabiać na kursie lokalnej waluty i nieznajomości go przez obcokrajowców. Przeczytaj poniżej o hodowli na drogach Albanii.

Wyjeżdżając    z Tirany    zrobiliśmy około 10 przystanków, mając nadzieję, że zapłacimy kartą, w rezultacie wciąż musieliśmy zdobyć euro w gotówce. Kartę udało się zapłacić tylko raz przy wyjściu z Zermi (Dhermi), myślę, po prostu szczęście. Nie sądzę, żeby to był duży problem – wystarczy wiedzieć, że lepiej zamienić euro na leki (lokalna waluta to lek albański) – zaoszczędzić trochę na kursie lub po prostu zapłacić gotówką.   

Autostrady w Albanii, jakość i funkcje

Drogi w Albanii są dobre    . Jeśli przyjmiemy 10 jako najwyższą ocenę, to w Albanii drogi są na twardej ósemce. Na południu Albanii, gdzie znajduje się większość zabytków, drogi są lepsze niż na północy. Droga w górach na odcinku Vlora – Saranda wyposażona jest w światła odblaskowe wbudowane w asfalt – jazda wieczorem to przyjemność, mimo serpentyn.

O serpentynach. Albania    to kraj górzysty, góry na południu zbliżają się do morza, a żeby jechać wzdłuż wybrzeża, trzeba będzie pokonać piekielną serpentynę. Miejscami droga wije się, skręcając prawie 360 ​​stopni z wieloma ślepymi zakrętami. Albania ma jeden mały tunel na górzystym odcinku    wzdłuż drogi prowadzącej z Tirany do Elbasan    .

Podłoże    jest w 90 procentach doskonałej jakości. Drogi, zwłaszcza w górach, są monitorowane. Kilkukrotnie widzieliśmy bieżące naprawy na górskich drogach i zakrojoną na szeroką skalę budowę autostrady pod    Wlorą    .

Planując podróż    samochodem po Albanii    należy pamiętać, że dystans stu kilometrów trzeba będzie przebyć przez dwie, trzy godziny, dotyczy to górskich dróg na południe od Tirany lub w głąb lądu.

W    Albanii    zobaczyli jedyną autostradę (autostradę) – to odcinek drogi z    Durres     w kierunku    Szkodry    , po serpentynach na południu kraju wjechałem wysoko i praktycznie odpocząłem za kierownicą.

Nie ciągnie się na pełnoprawnym wideo – małe wycięcie z okna samochodu 

Cechy jazdy w języku albańskim

Styl jazdy jest prawie taki sam, jak w Europie Zachodniej. W niektórych miejscach wygląda jak gruziński lub kijowski. Ale w przeciwieństwie do kierowców z Kijowa, na drogach Albanii nie ma agresji. Oznacza to, że zatrzymanie się na środku jezdni przed sobą, bez zjeżdżania na pobocze, aby porozmawiać ze znajomym pieszym, jest normą. Brak kierunkowskazów podczas zmiany pasa lub skręcania – to norma dla 90 procent albańskich kierowców. Nie ma jednak agresji wobec siebie – wszyscy tylko cierpliwie czekają, aż osoba porozmawia ze swoim przyjacielem. To nigdy nie jest brak szacunku – to taki styl jazdy, normalna norma.

Ponad połowa samochodów to BMW, Audi czy Mercedes, w    Albanii    , podobnie jak w naszym kraju, jest to sposób na pokazanie „statusu”. Według plotek większość tych samochodów jest kradziona i odsprzedawana.

Na drogach Albanii jest policja    , ale nie przejmują się drobiazgami. Oznacza to, że jeśli przepływ idzie z nadwyżką prędkości o 20-30 km. za godzinę nikt nie zostanie zatrzymany. Ale jeśli pojawi się autoham lub zawrócisz przez podwójną oś, najprawdopodobniej dostaniesz mandat. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jeśli przestrzegasz przepisów ruchu drogowego i zachowujesz się przyzwoicie, to raczej nie zainteresuje Cię albańska policja. Nie zatrzymają cię tak po prostu w    Albanii    – kiedy się zatrzymasz, policjant ma obowiązek podać powód.

Parking w Albanii

Zasady parkowania są takie same, jak te, które widzieliśmy w Europie Schengen. W Tiranie znajduje się wiele podziemnych parkingów       , wzdłuż ulic małych miast i centrów plażowych parking jest bezpłatny. Jest jeszcze wystarczająco dużo miejsca, na noc któregoś dnia zostawili auto na ulicy na tyłach podwórka obok innych albańskich aut – nie ma problemu, nawet większość rzeczy została w bagażniku. Park    Dhermi    na miejscu był bezpłatny.

Ograniczenia prędkości w Albanii i inne cechy przepisów ruchu drogowego w Albanii

Albania  ma następujące ograniczenia prędkości:

 • w obrębie osiedla – 40 km/h
 • poza osadą – 80 km/h
 • w trasie – 90 km/h
 • na autostradzie – 110 km/h

Dopuszczalna norma alkoholu we krwi to 0,1 ppm, grzywna od 2500 do 10000 lek. Nie powstrzymają cię tak po prostu bez naruszeń, ale lepiej nie próbować szczęścia w fortecy.

Reflektory mijania są wymagane tylko wieczorem i w nocy; nie ma potrzeby włączania świateł w ciągu dnia, nawet wymiarów.

Dzieci poniżej 12 roku życia i poniżej 150 cm wzrostu muszą być przewożone w specjalnych fotelikach samochodowych. Pasy bezpieczeństwa są również wymagane zarówno dla pasażerów z przodu, jak i z tyłu. Miałem nieprzyjemne doświadczenie na Słowacji, kiedy pasażerowie z tyłu siedzieli rozpięci, zapłacili mandat.

Telefon może być używany tylko z systemem głośnomówiącym (hands free). Za naruszenie – grzywna w wysokości 250 narkotyków.

Zwykła kara za standardowe wykroczenia wynosi 500 – 1000 lek, wliczając w to naruszenie pasa, zakończenie linii ciągłych i parkowanie w niewłaściwym miejscu. Moja wiedza na ten temat jest czysto teoretyczna – nie spotkałem się z nią.

Infrastruktura drogowa w Albanii

Przez infrastrukturę rozumiemy znaki drogowe, oznaczenia, liczbę stacji benzynowych na drogach, miejsca do jedzenia i spania, parkowanie wzdłuż dróg i tarasy widokowe z dobrymi widokami.

W    Albanii    to wszystko dobrze, biorąc pod uwagę, że w kraju tym niedawno zaczęła się rozwijać turystyka. W pobliżu miast jest wystarczająco dużo stacji benzynowych, na górzystych odcinkach dróg ze względu na ukształtowanie terenu i małe zapotrzebowanie może być nawet sto kilometrów. Ogólna rada to zostawić miejsce noclegu na noc z pełnym bakiem lub przynajmniej benzyną na kolejne osady – Albania to mały kraj w oddali.

Wszystkie    drogi w Albanii    , w tym wewnątrz osiedli, są wyposażone w taką ilość znaków drogowych, jaka wystarczy do objechania kraju bez nawigatora, tylko z papierową mapą. Nie da się zgubić, nawet jeśli tak jak ja cierpisz na geograficzny kretynizm. Bardzo mnie to ucieszyło.

Istnieje wiele przydrożnych kawiarni i restauracji. Chciałem to napisać tylko w miejscach turystycznych, ale tak jest w całym kraju. Wraz z rozwojem kapitalizmu klasa średnia podnosi głowę i czasem wydaje się, że prawie na każdym podwórku jest kawiarnia. Dodajcie tutaj jakość towarów – w    Albanii    jeszcze nie nauczyli się dodawać chemii do jedzenia i rozsądne ceny.

Jest też wiele mini-hoteli i zajazdów. Teoretycznie możliwa jest rezerwacja na miejscu zwłaszcza w szczycie sezonu (lipiec, sierpień). Ale dzięki formatowi autotravel w kilku krajach, w którym nie ma dodatkowego czasu, lepiej zaplanować z wyprzedzeniem. Nie ma wszystkich opcji rezerwacji w rezerwacji, więc HotelsCombined (RoomGuru) – Albania, aby pomóc.

Kieszenie parkingowe i platformy widokowe są okresowo znajdowane na przełęczach górskich, nie ma z tym również problemów, a także z widokiem na Morze Jońskie i Adriatyku. Nadal trzeba posprzątać śmieci i okropne malowane ruiny!    

Przestępcy drogowi w Albanii

Wiele osób boi się jechać do    Albanii    z powodu przerażających opowieści o rozmnażaniu się na drogach, Cyganach i przestępczości. Najprawdopodobniej rozczaruję poszukiwaczy przygód – w    Albanii    przestępczość jest znacznie niższa niż np. w    katalońskiej Barcelonie    . Ludzie są mili i pomocni, zwłaszcza właściciele małych pensjonatów, kawiarni, restauracji. Często rozmawialiśmy z miejscowymi, m.in. pasterzami w górach, tankowcami, mężczyznami, którzy rano piją herbatę w kawiarni oraz rodziną, z którą mieszkaliśmy w Durres. Niezrozumiałe w komunikacji jest ciągłe poczucie, że nie wiesz lub nie rozumiesz, co tak naprawdę mają w głowach, rzadko się uśmiechają, co jest typowe dla górali.

Cyganie nie trzymali się kurczowo, my nie zatrzymywaliśmy się w ich obozach. O ile rozumiem, komunikacja z mieszkańcami jest dla nich częstym problemem, ale w miejscach turystycznych ta publiczność jest nieliczna lub prawie nie istnieje. Spotkaliśmy tylko dwa obozy cygańskie – tuż za granicą z Grecją, w górach przed dotarciem do Girokastry oraz w mieście Szkodra, tuż przy deptaku w centrum. W żadnym innym miejscu nie było problemów, w Szkodrze zatrzymaliśmy się na krótki czas.

Teraz o przestępcach na drogach w Albanii. Jedyne spotkanie z tymi, którzy chcieli odebrać moje pieniądze, odbyło się na stacji benzynowej. Już to opisałem, ale powiem.

Podjeżdżamy do stacji benzynowej Kastrati, pytam – Karta kredytowa, Visa? Odpowiedź faceta w dresach nie była zaskoczeniem – tylko kasa, euro – OK. Dobra, daję 50 euro, po wcześniejszym obliczeniu ile paliwa powinna mi dać stacja benzynowa – wyszło około 40 litrów.

Facet nalewa 22 (!!!) litry i dobrodusznie kiwa głową, OK, mówią? Nie, odpowiadam, naciśnijmy broń i nie baw się. W języku angielskim, którego nie rozumie lub udaje, że nie rozumie. Jednak nadal naciska spust i dolewa kolejne 10 litrów, wyciągając broń z czołgu. Mówię spokojnie jeszcze jakieś 10 litrów i wtedy będzie OK. Odpowiedzią na mnie jest odmowa i lekka agresja. Musiałam mniej spokojnie wytłumaczyć, co by się z nim stało, gdyby rozwód trwał dalej i pamiętać słowo policja – zadziałało. To był jedyny przypadek, w którym słyszałem, że    sieć Kastrati    często grzeszy, więc radzę je ominąć.

Nawiasem mówiąc, fajniejsza historia przydarzyła mi się na zamożnych i cywilizowanych    Węgrzech    w Budapeszcie. Po prostu bądź ostrożny, a nie będzie problemów.

Najpiękniejsza droga w Albanii

Logara    to najpiękniejsza droga, przełęcz i Park Narodowy Albanii. Pisałam o tym szczegółowo w artykule Wakacje w Albanii – Niesamowita Logara.

W Internecie nie ma zbyt wielu informacji o tym miejscu, choć naszym zdaniem jest to jedno z ciekawszych przyrodniczo miejsc dla podróżnika samochodowego w Albanii. Przydatne informacje dla kierowców

numery alarmowe

 • Europejski numer alarmowy – 112
 • Policja – 129
 • Pogotowie – 127
 • Straż Pożarna – 128
 • Policja drogowa – 126

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Albanii

 • Trójkąt ostrzegawczy
 • Kamizelka odblaskowa

Czy mogę wwieźć jedzenie i alkohol do Albanii?

Produkty mogą być przewożone przez granicę do użytku osobistego, chyba że istnieje specjalna kwarantanna. Były więc kiedyś ograniczenia na przykład w transporcie wieprzowiny. Ale nigdzie nie widziałem dokładnego badania. A mam ponad 100 odcinków podróży samochodem do różnych krajów Europy i Azji.

Alkohol też jest dozwolony w normalnym zakresie, ale też nie widziałem, żeby sprawdzali ze mną liczbę butelek wina. Nie nadużyłem zaufania celników, których szanuję. 

Drogi płatne w Europie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.