Czarnogóra z roku na rok staje się coraz bardziej rodzinnym kurortem. Kraj jest wygodny i bezpieczny. I wiele rodzin wynajmuje samochód na święta . Dlatego postanowiłam udzielić kilku wskazówek i rekomendacji tym, którzy przyjadą na wakacje do Czarnogóry z dziećmi .

O której jechać do Czarnogóry z dziećmi?

To chyba najczęstsze pytanie. Wszystko jest proste. 45 dni w roku, od połowy lipca i przez cały sierpień , wszędzie jest dużo ludzi, w ogóle nie ma pustych plaż. W miastach jest problem z parkowaniem, korki na drogach, ceny noclegów i usług wysokie, miejsc nie ma. Dlatego najlepiej unikać tych 45 dni.
Najwygodniejsza pora roku to czerwiec i wrzesień . O tej porze jest zawsze ciepło (z rzadkimi wyjątkami), nie ma pośpiechu i najlepiej w tym czasie wypoczywać w Czarnogórze z dziećmi. W takim przypadku lepszy jest wrzesień. Pod koniec lata morze jest cieplejsze niż na początku.
maj i październikmoże być fajnie, ale nie ma reguły. Sytuacja zmienia się z roku na rok. Czasami w ciągu tych dwóch miesięcy można pływać, a czasami pogoda staje się latem dopiero w czerwcu, a kończy się we wrześniu. Cóż, zawsze można się opalać w maju i wrześniu.

Plaże

Wybierając się na wakacje do Czarnogóry z dziećmi, musisz zrozumieć, że to nie jest kraj wakacji na plaży. Dlatego plaże są tutaj stosunkowo małe, jest wielu wczasowiczów, a na plażach jest bardzo mało piasku. Bądź przygotowany, że temperatura wody w morzu ciągle się zmienia, ale rzadko przekracza 25 stopni. W porównaniu z morzami Turcji i Egiptu Adriatyk jest raczej chłodnym, świeżym morzem. Dno morza, podobnie jak brzeg, jest kamienne, żwirowe. Jest to naturalne pokrycie linii brzegowej. Piasek w Czarnogórze jest importowany wszędzie, z wyjątkiem niektórych plaż na południu wybrzeża. Większość plaż jest kamienista.
Jeśli więc chcesz spędzić całe wakacje z dzieckiem na plaży, warto poszukać innego ośrodka. Czarnogóra to piękny kraj, ale jej piękno to nie tyle plaże, co przyroda, miasta i ludzie. Przygotuj się więc na aktywne wakacje.

Dla tych, którzy się nie boją i jeszcze nie zmienili zdania, kilka wskazówek na wakacje na plaży w Czarnogórze z dzieckiem :

 • Lepiej, żeby dziecko pływało w specjalnych butach, które zawsze pozostają na nogach. Mogą to być krokodyle lub gumowe kapcie. Można je kupić zarówno z wyprzedzeniem, jak i już w samej Czarnogórze (asortyment jest bogaty). Ułatwi to maluszkowi chodzenie po kamyczkach na plaży i skałach w wodzie.
 • Dziecko nie będzie mogło cały czas przebywać w wodzie, bo jest chłodno. Zastanów się więc, co będzie robił na plaży. Na lądzie jest jeszcze niewiele placów zabaw, a istniejące są stosunkowo niewielkie.
 • Słońce w Czarnogórze jest ostre. Dlatego dziecko może dostać udaru słonecznego lub oparzenia słonecznego dosłownie w 15-20 minut. Zaplanuj wakacje na plaży od razu, aby stopniowo zwiększać ilość czasu spędzanego na słońcu z dnia na dzień. I zawsze unikaj południowego słońca. Nawiasem mówiąc, to samo dotyczy dorosłych.
 • Po przyjeździe do Czarnogóry wiele dzieci drugiego lub trzeciego dnia źle się czuje, temperatura wzrasta, pojawiają się objawy zatrucia. Tak wpływa aklimatyzacja, ten sam udar słoneczny czy zatrucie wodą morską. Podczas kąpieli dzieci mogą połykać słoną wodę. Dlatego wcześniej dowiedz się, gdzie znajduje się najbliższa przychodnia medyczna w Twoim ośrodku. Porozmawiaj wcześniej ze swoim lekarzem rodzinnym o tym, co zrobić w takiej sytuacji. Co najważniejsze, bądź na to przygotowany i nie panikuj. Z reguły maluchy odzyskują zmysły po 1-2 dniach i dalej cieszą się resztą.

Kuchnia dla dzieci

Kuchnia w Czarnogórze nie jest dobrze przystosowana dla dzieci. Podstawą czarnogórskiego menu jest albo grillowane mięso, albo włoskie spaghetti i pizza. Z reguły w restauracjach nie ma menu dla dzieci. Ze standardowego menu restauracyjnego  dla dzieci pasują chorba (bulion bogaty), gotowane ziemniaki, warzywa i spaghetti z pizzą. W Czarnogórze w ogóle nie ma Kas.
W sklepach jest dość dobry wybór jedzenia dla niemowląt w słoikach i pudełkach. Najpopularniejsze  produkowane są przez firmę Hipp .
Spośród tradycyjnych produktów dla dzieci w Czarnogórze jest rzadko spotykanygryka, płatki owsiane, sok pomidorowy i nie ma w ogóle skondensowanego mleka i twarogu, do których jesteśmy przyzwyczajeni (są sery podobne do twarogu, ale nadal nie można ich nazwać twarogiem). Jednocześnie zawsze są dobrej jakości owoce i warzywa, niedrogie doskonałe świeże mięso, mnóstwo soków, pyszne pieczywo i ciastka.

Generalnie kuchnia, choć mało urozmaicona, jest zawsze zdrowa, a wszystkie produkty świeże i smaczne.

Medycyna

Jadąc do Czarnogóry ubezpieczenie jest prawie zawsze wystawiane. Lepiej mieć zawsze przy sobie polisę ubezpieczeniową na czas wakacji (jeszcze lepiej mieć przy sobie kopię polisy). W przypadku zdarzenia ubezpieczeniowego wszelka komunikacja z operatorem i lekarzami będzie prowadzona z telefonu komórkowego. Dlatego upewnij się, że masz wystarczająco dużo środków z góry lub od razu kup lokalną kartę SIM.

Prosimy o zapoznanie się ze wszystkimi tekstami dotyczącymi ubezpieczenia zdrowotnego. Zabierz papiery ubezpieczeniowe do samolotu i przeczytaj je podczas lotu. Gdy dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego, nie będzie czasu na przeczytanie wszystkich drobnym drukiem.

Jeśli zdecydujesz się nie wykupywać ubezpieczenia przed podróżą do Czarnogóry, dowiedz się wcześniej, gdzie znajduje się najbliższy szpital lub izba przyjęć. W razie kłopotów szybciej będzie dojechać do placówki medycznej samochodem (wynajętym samochodem lub taksówką) niż czekać na karetkę. W szpitalach jest niewiele samochodów i można długo czekać. A w przypadku braku ostrych dolegliwości karetka może odmówić wezwania. Ale jeśli sam przyjedziesz do szpitala, otrzymasz wszechstronną pomoc. Na szczęście lekarze w Czarnogórze są humanitarni i współczujący. Zwłaszcza jeśli chodzi o dziecko.

Jeśli potrzebujesz jakiegoś lekarstwa, pamiętaj, że w Czarnogórze większość leków ma różne nazwy. Ale jeśli podasz farmaceucie skład wymaganego leku po łacinie (zawsze wskazane w instrukcji), wówczas wybierze odpowiednik spośród dostępnych leków.

Miejmy jednak nadzieję, że podczas wakacji w Czarnogórze dzieciom nic się nie stanie i wszystko pójdzie świetnie.

Stosunek do dzieci w Czarnogórze

Nazywam to „kultem dziecka”. W Czarnogórze dzieci traktowane są szczególnie dobrze. Jeśli do taksówki wsiądzie rodzina z małym dzieckiem, taksówkarz będzie jechał bardzo ostrożnie i powoli, przejeżdżając każdy próg zwalniający z niezwykłą ostrożnością. Każdy Czarnogórca na widok małego dziecka wybucha uśmiechem i stara się poklepać go po głowie, dać mu cukierka lub po prostu pogadać. W restauracjach i hotelach w Czarnogórze zawsze zwraca się uwagę na dziecko. Dlatego wypoczynek w Czarnogórze z dziećmi to sama przyjemność.

Czarnogóra kurorty dla dzieci

Poniżej przedstawiam tabelę porównawczą, w której można znaleźć ocenę każdego z popularnych kurortów. Starałem się ocenić wszystkie aspekty, które są ważne dla wakacji w Czarnogórze z dziećmi.
Pozwólcie, że wyjaśnię, co było bezpośrednio oceniane.

 • Plaże . Ocenianie zatłoczenia plaż nie ma sensu, bo jak dowiedzieliśmy się powyżej, w szczycie 45 dni wszystkie plaże są przeciążone, a przez resztę czasu można znaleźć miejsce na każdej plaży. W związku z tym oceniono pokrycie plaży (piasek jako najbardziej odpowiedni, a kamienie najmniej pożądane), wejście do wody (preferowano łagodnie nachylone wejście), infrastrukturę plaży (toalety, prysznice, kawiarnie, sklepy). , place zabaw).
 • krajobraz . Czarnogóra to kraj, w którym linia brzegowa to wąski pas lądu między górami a morzem. Dlatego wiele kurortów znajduje się dosłownie na stromym zboczu. Jeśli podróżujesz z wózkami, jest to wyjątkowo niewygodne. Dlatego preferowano kurorty o płaskim krajobrazie.
 • Produkty i rynki . Oceniono asortyment i liczbę sklepów, sklepów i targowisk. Ważnym kryterium była odległość od hoteli i willi kurortu. Oczywiście, jeśli wynajmujesz samochód na wakacje w Czarnogórze, to to kryterium nie jest tak ważne.
 • Placówki medyczne . Ich obecność na terenie ośrodka. Często w Czarnogórze placówki medyczne znajdują się nie w każdej wsi, a jedynie w największych. A pełnoprawne szpitale istnieją tylko w kilku dużych miastach kraju.
 • Miejsca do spacerów . Po Czarnogórze można spacerować promenadami (nabrzeżami), które znajdują się w każdym kurorcie. Ale często jest tam zbyt wielu ludzi i jest dość głośno. Biorąc pod uwagę górzysty krajobraz, nie każde miasto ma parki, alejki, bulwary czy ogólnie ulice z szerokimi chodnikami. Na przykład w Budvie poza nasypem po prostu nie ma gdzie spacerować z dzieckiem lub wózkiem. Podczas gdy w Tivat są już 3 parki ze ścieżkami, ścieżkami i wysokimi drzewami.
 • Atrakcje i rozrywka . Latem do wielu miejscowości wypoczynkowych przybywają mobilne parki rozrywki. Ponadto istnieją stacjonarne place zabaw. A ostatnio na każdej większej plaży na wodzie budowane są dmuchane place zabaw dla dzieci. Ale w małych miasteczkach taka rozrywka może wcale nie być.
 • Spokój . To pewna suma kryteriów opisujących charakter miasta. Oczywiście ocena jest subiektywna. Możesz wziąć mieszkanie w cichej dzielnicy Budvy i popływać na odległych plażach. Wtedy Budva będzie wydawała się cichym i spokojnym miastem. Ale starałem się oceniać ośrodki jak najbardziej obiektywnie.
Wakacje w Czarnogórze z dziećmi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.