OSAGO

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w Czarnogórze. Pokrywa wszystkie koszty odtworzenia wynajętego samochodu, jeśli szkoda nie powstała z winy najemcy, a także pokrywa wszelkie koszty osób trzecich biorących udział w wypadku. W przypadku ujawnienia się winy najemcy odpowiada on jedynie za odtworzenie wynajętego samochodu.

Najpopularniejszą formą ubezpieczenia samochodu na wynajem w Czarnogórze jest OSAGO.

CASCO

Pokrywa wszelkie wydatki związane z odtworzeniem zarówno wynajętego samochodu, jak i samochodu (lub innego mienia) osób trzecich biorących udział w wypadku, niezależnie od winy najemcy.

Jeśli istnieje franczyza (kaucja), najemca jest w każdym przypadku odpowiedzialny za odrestaurowanie wynajętego samochodu. Wysokość odpowiedzialności nie może jednak przekroczyć kwoty kaucji. Jeżeli cena naprawy samochodu przekracza wpłaconą kwotę, wówczas klient wpłaca tylko kaucję, a pozostałą kwotę płaci towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeżeli cena naprawy samochodu jest niższa niż kwota kaucji, wówczas jest ona odliczana od kaucji, a reszta jest zwracana najemcy.

Kaucja przyjmowana jest w gotówce lub „zamrożona” na karcie bankowej najemcy w momencie odbioru samochodu. Po zakończeniu najmu, jeśli samochód nie został uszkodzony, kaucja jest zwracana klientowi w całości.

Ubezpieczenie od kradzieży lub kradzieży w Czarnogórze praktycznie nie jest stosowane. Wiele firm ubezpieczeniowych nie posiada nawet tego rodzaju ubezpieczenia. Wynika to z bardzo niskiego poziomu przestępczości w Czarnogórze. Często na parkingach lub na podwórkach można znaleźć samochody z uchylonymi szybami do wentylacji.

Istnieje możliwość wystawienia dodatkowego ubezpieczenia przy wynajmie samochodu w Czarnogórze tylko wtedy, gdy taki punkt znajduje się na liście usług dodatkowych tego samochodu. Ale z reguły nie jest to możliwe.

W przypadku zdarzenia ubezpieczeniowego pierwszą rzeczą do zrobienia jest zawsze zadzwonić do kierownika Twojej wypożyczalni! Wszelkie inne czynności i wezwania można podejmować tylko po konsultacji z nim. To menedżer pomoże Ci wyjść z tej sytuacji przy jak najmniejszych stratach.

Ograniczenia

OSAGO i CASCO nie pokrywają uszkodzeń kół i przedniej szyby. Ponadto usługa ubezpieczeniowa nie pokrywa żadnych wydatków, jeśli najemca w chwili wypadku był w stanie nietrzeźwości (lub innego) alkoholu. Krew najemcy w momencie sporządzania raportu policyjnego nie może zawierać alkoholu w ilości przekraczającej dopuszczalny limit .

Wypłata ubezpieczenia nie może być dokonana bez protokołu wypadku sporządzonego przez policjanta na miejscu zdarzenia.

Depozyt

Kaucja z reguły pobierana jest za samochody, które są ubezpieczone w ramach CASCO. W takim przypadku lokata ta jest franczyzą. Opisaliśmy ten przypadek powyżej.
Przy ubezpieczaniu samochodu w OSAGO rzadko pobierana jest kaucja. Czasami niewielka kwota jest gwarantem wypłacalności klienta. Przy zwrocie samochodu może być on niedopełniony, może nastąpić nieplanowane przewrócenie się itp. W takim przypadku takie wydatki są potrącane z wpłaconej kaucji. Z grubsza rzecz biorąc, dystrybutorzy są ubezpieczeni tą kwotą od oświadczeń nieuczciwych klientów typu: „Ale nie mamy już żadnych pieniędzy”.

Które ubezpieczenie jest lepsze

Na pierwszy rzut oka ubezpieczenie CASCO i tak jest lepsze. Jednak tak nie jest. Około 80% uszkodzeń samochodu podczas wynajmu samochodu w Czarnogórze jest małych i nieistotnych. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze Czarnogóra ma bardzo spokojny i niespieszny rytm ruchu. Przy prędkościach powyżej 80 km/h rzadko tu jeżdżą. Po drugie, większość turystów, obawiając się czarnogórskich serpentyn, jeździ powoli i ostrożnie. Dlatego najczęstszymi uszkodzeniami są zarysowania oraz uszkod zenia zderzaków i reflektorów. Naprawa takich drobnych uszkodzeń zwykle nie kosztuje więcej niż 200-500 euro.

Jeśli samochód jest ubezpieczony w OSAGO, to najemca płaci za naprawę tylko wtedy, gdy jest sprawcą wypadku. Jeśli samochód jest ubezpieczony w ramach CASCO na zasadzie franczyzy (CASCO prawie zawsze przychodzi z kaucją), to w każdym przypadku za kwotę kaucji odpowiada najemca. I nie ma znaczenia, czy najemca jest winny wypadku, czy nie. Tak więc z CASCO najemca jest bardziej skłonny rozstać się z kilkoma setkami euro. Jeśli jednak wypadek jest poważny, a naprawy drogie, to właśnie CASCO pozwoli Ci zaoszczędzić większość pieniędzy.

Biorąc pod uwagę takie cechy krajowe, większość firm wynajmujących samochody ubezpiecza swoje samochody w ramach OSAGO. Nawiasem mówiąc, pozwala to wynajmować samochody po niższych cenach.

Rodzaje ubezpieczenia przy wynajmie samochodu w Czarnogórze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.