Czarnogóra jest prawdopodobnie jednym z niewielu krajów na świecie, w których szanuje się policję. I jest zasłużony.

Po pierwsze, patrole można spotkać tylko w tych miejscach, w których dochodzi do wykroczeń drogowych niebezpiecznych dla użytkowników dróg. Dlatego policję można spotkać w osiedlach, na niebezpiecznych odcinkach dróg, na mostach, ale bardzo rzadko policja monitoruje np. przekroczenie prędkości na prostych odcinkach dróg poza osiedlami.

Po drugie, w Czarnogórze policja może cię zatrzymać tylko w trzech przypadkach: jeśli złamałeś jakiś  przepis drogowy , jeśli trwa akcja schwytania p rzestępcy (wtedy policja zagląda do każdego samochodu w celu identyfikacji za pomocą znaków lub zestawu identyfikacyjnego).

Po trzecie, jeśli jest weekend, bo w dzisiejszych czasach najczęściej ludzie upijają się za kierownicą, co w Czarnogórze jest surowo karane.

W dwóch ostatnich przypadkach nie zostaniesz zatrzymany na dłużej niż kilka minut.

Jeśli złamiesz przepisy ruchu drogowego, najprawdopodobniej zostaniesz ukarany grzywną. Możliwe jest tutaj rozproszenie „po ludzku” tylko w przypadku drobnego naruszenia: światło „mijania” nie jest włączone, lekkie przekroczenie prędkości itp. W takim przypadku 20-30 euro lub nawet szczera skrucha może ci wystarczyć. Ale jeśli naruszenie było poważne lub niebezpieczne, będziesz musiał odpowiedzieć w najszerszym zakresie prawa.

Policja w Czarnogórze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.