Wiele już powiedziano o plażach Czarnogóry . I choć kraj wcale nie jest kurortem nadmorskim, jest tu wystarczająco dużo dobrych plaż. Ale głównym problemem wszystkich plaż, nie tylko w Czarnogórze, ale na całym Adriatyku, jest ich zatłoczenie latem. Nawet duże plaże Becici, Budva , Bar i Velika Plazha są całkowicie wypełnione w lipcu-sierpniu.


Podpowiem, gdzie nie można pływać w tłumie, gdzie zawsze jest miejsce na brzegu i gdzie zwykli turyści nie dostaną. Z reguły miejsca te są również bardzo malownicze i pozwalają poczuć jedność z naturą. Nie można powiedzieć, że są to absolutnie dzikie plaże. Lokalni mieszkańcy już wszędzie się kręcili i nawet w najbardziej ukrytych zatoczkach jest płatny parking (zwykle nie więcej niż 2-5 euro za cały dzień), jest jakaś restauracja czy kiosk, a nawet kilka płatnych leżaków z parasolami. Ale tak będzie najlepiej.

Naturalne wybrzeże Czarnogóry – kamienie i skały. Piasek i drobne kamyki są dostępne tylko tam, gdzie zostały przywiezione. Dlatego wszystkie dzikie plaże Czarnogóry są pokryte dużymi kamykami, kamieniami lub są całkowicie skaliste. Dlatego nie można obejść się bez butów plażowych (gumowe „czeskie buty” lub krokodyle).

Plaża Veslo


Zacznijmy recenzję od góry do dołu na mapie. Wąska utwardzona droga prowadzi do plaży Veslo. Kończy się w uroczym gaju oliwnym, w którym znajdują się wszyscy goście tego plażowego parku. Czasami na tym prowizorycznym parkingu pojawia się miejscowy dzieciak i pobiera opłatę za parkowanie. Biorąc pod uwagę, że w Czarnogórze cała ziemia ma właściciela, teoretycznie ma on prawo płacić za jej użytkowanie. Więc nie kłóć się i nie płać. Z reguły opłata naliczana jest nie za godzinę, ale za cały dzień i wynosi kilka euro.

Sama plaża to maleńka zatoczka. Jej brzegi to ostre i jednocześnie piękne skały. Zatoka znajduje się od strony otwartego morza na wysuniętej części wybrzeża. Dlatego stąd masz widok na bezkresne morze. W oddali pływają czasem śnieżnobiałe jachty i żaglówki.

Wejście do morza

Wejście jest dość małe i pokryte dużymi kamykami. Głębokość zaczyna się niemal natychmiast przy brzegu. Większość urlopowiczów po prostu skacze z niskich klifów bezpośrednio do wody.

Udogodnienia na plaży

Nie ma leżaków ani parasoli. Wszyscy opalają się na ręcznikach i materacach. Pamiętaj, że skały na plaży Veslo są bardzo ostre. Dlatego możesz siedzieć i leżeć tylko na jakiejś gęstej pościeli. A bez butów plażowych jest to po prostu niemożliwe.

Infrastruktura

Na plaży Veslo znajduje się mała kawiarnia, która jest otwarta tylko od połowy czerwca do sierpnia. Nie ma tu toalet, sklepów, szatni, pryszniców. Więc weź ze sobą wszystko, czego potrzebujesz.


Plaża Žukovica


Być może najbardziej niedostępna plaża w Czarnogórze wymieniona w tym artykule. Ostatnie 5 kilometrów drogi prowadzi do niego po zerwanej szutrowej drodze. Dlatego warto jechać na tę plażę tylko wyższymi samochodami. Zwykły samochód osobowy może z łatwością „usiąść na brzuchu” lub zarysować spód i zderzak. Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że nie ma prądu i żaden z operatorów komórkowych go nie łapie. Całkowite oderwanie się od cywilizacji. Mieszkańcy korzystają z paneli słonecznych i generatorów diesla.

Wejście do morza

Wejście do morza jest kamieniste. Jest kilka betonowych pokazów, z których schody prowadzą do wody. Wybrzeże jest stosunkowo płaskie, głębokość zaczyna się nieco dalej od brzegu.

Udogodnienia na plaży

Na plaży i na stawach jest około 15-20 płatnych leżaków i parasoli. Jest garderoba. Toaleta tylko w sąsiednich kawiarniach. Dusza nie jest.

Infrastruktura

Plaża znajduje się w wiosce składającej się z kilkudziesięciu domów. Dlatego jest pełnoprawna restauracja i dwie kawiarnie. Istnieje również ścieżka nadmorska, po której można przejść krótki spacer i udać się do latarni morskiej. Kiedy pierwszy raz tu przyjechałem, czułem się, jakbym był dosłownie na skraju świata.
Nawiasem mówiąc, telefon odbiera sygnał tylko z tego beacona.