Często można zobaczyć ptaki siedzące na drutach. Dociekliwa osoba ma pytania: dlaczego ptaki tak bardzo kochają to miejsce i nie boją się porażenia prądem? Rozwiążmy to.

Dlaczego ptaki siedzą na drutach

Ptaki siedzą na liniach energetycznych z tego samego powodu, co na drzew ach:

  • wygodnie siedzieć;
  • jest bezpiecznie, ponieważ drapieżniki nie dostaną;
  • Dużo miejsca, by pomieścić całe stado.

Ptaki muszą od czasu do czasu odpocząć. W tym celu potrzebny jest tak zwany okoń. Ścięgna łap u ptaków są zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwiały zwierzęciu przebywanie na przedmiotach o odpowiedniej średnicy przez długi czas bez wysiłku mięśniowego. Druty są do tego świetne. Jako okonie wybierają je małe i średnie ptaki, ale duże, np. orły, preferują tyczki.

Jednym z powodów, dla których ptaki wybierają druty do odpoczynku, jest możliwość przebywania z bliskimi.

Na liniach energetycznych ptaki nie tylko odpoczywają między lotami, ale także czyszczą pióra, komunikują się ze sobą, a nawet mogą polować na przelatujące obok owady.

Czy to prawda, że ​​ptaki nie są w szoku?

Jeśli powody, dla których ptaki siedzą na przewodach wysokiego napięcia, są zrozumiałe, to pytanie, dlaczego prąd nie ma na nie wpływu, jest zastanawiające. Istnieje opinia, że ​​ptaki są całkowicie odporne na prąd. Ale nie jest. Zwróćmy się do fizyki, aby zrozumieć mechanizm tego zjawiska.

Prąd to ukierunkowany ruch naładowanych cząstek. Pojawia się pomiędzy punktami o różnym potencjale elektrycznym. Obiekt pomiędzy tymi punktami nazywany jest przewodnikiem. Jeśli dotkniesz przewodu bez dotykania przedmiotów przewodzących innymi częściami ciała, nie nastąpi porażenie prądem. Jednocześnie ciało powinno mieć niewielką pojemność elektryczną – zdolność do gromadzenia ładunku elektrycznego. U ludzi ten wskaźnik jest znaczący, więc nie możemy odtworzyć takiego doświadczenia. Ale ptak, ze względu na swój mały rozmiar, jest bardzo prosty.

Ptaki siedzące na drucie chwytają go obiema łapami – jest to zarówno wygodne, jak i bezpieczne.

Kiedy ptaki siedzą na drucie, trzymają się go obiema łapami. Otaczające powietrze przy suchej pogodzie jest dielektrykiem – nie przewodzi prądu, dlatego zwierzęta nie mają kontaktu z punktami o innym potencjale elektrycznym.

Ale niestety zdarzają się również tragiczne przypadki, gdy ptaki giną na liniach energetycznych. Dzieje się tak, jeśli:

  • ptak dotknie sąsiedniego drutu lub wspornika;
  • w dziobie znajduje się jakiś duży przedmiot, który staje się przewodnikiem – na przykład kawałek drutu lub mokra gałąź;
  • deszcz lub wysoka wilgotność, w takim przypadku powietrze może zacząć przewodzić prąd.
Dlaczego ptaki siedzą na drutach i nie są porażone prądem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.