Do grudnia 2016 r. istniały dwie międzynarodowe linie promowe i obie łączyły Czarnogórę i Włochy: Bar-Bari-Bar i Bar-Ancona-Bar. Najpopularniejszą linią był Bar-Bari-Bar. Cały transport został zrealizowany przez firmę przewozową Montenegro Lines. Jej flota składała się z dwóch promów: Sveti Stefan i Sveti Stefan II. Jest to spuścizna epoki jugosłowiańskiej, więc trudno nazwać te statki nowoczesnymi. Do 2016 r. ich stan techniczny nie spełniał już wymogów bezpieczeństwa dla przewozów pasażerskich i zostały spisane. Obecnie chorwacka firma Jadrolinija ponownie otworzyła  linię promową Bar-Bari-Bar  łączącą Czarnogórę z Włochami.  Transport odbywa się na promie Dubrownik.

Aby dostać się do Włoch regularnym lotem, wystarczy zarezerwować bilety dla pasażerów i samochód, a także zawczasu martwić się o dostępność najpopularniejszej wizy Schengen. W latach 2010-2012 obywatele Rosji, Białorusi i Ukrainy mieli możliwość skorzystania z  jednodniowej wycieczki do Bari , na którą nie była potrzebna wiza. Na tę wycieczkę wyczarterowano cały prom Sveti Stefan II, więc na pokładzie mogli być tylko turyści, którzy kupili bilety na wycieczki w biurach podróży na specjalne daty i po specjalnej cenie. Ale od 2012 roku ten rejs już nie jest organizowany.

Promy, choć nie można ich porównywać pod względem komfortu z wycieczkowcami, to jednak mają podobny układ przedziałów pasażerskich. Prom ma kilka pokładów. W dolnej części statku znajdują się dwa poziomy dla samochodów, powyżej restauracja, kawiarnia, bar oraz sklepy wolnocłowe. Pasażerowie mogą siedzieć albo w kabinach różnych kategorii, albo na fotelach powietrznych (wygodnych fotelach, jak w samolotach) lub znaleźć dla siebie miejsce na długich ławkach w różnych miejscach promu. W sezonie, kiedy nigdzie nie ma już miejsca, wiele osób śpi nawet na podłodze, rozważnie zabierając z góry dywaniki.

Regularne promy

Regularne bilety promowe można rezerwować  online  . Jeśli strona rezerwacyjna nie działa (co czasami się zdarza), spróbuj  wysłać e-mail na adres balcani@morfimare.it  lub zadzwonić pod numer + 39 080 5789812.

Z dokumentami pokładowymi należy przybyć (lub przybyć) na prom co najmniej 2 godziny przed odlotem. Na molo zwykle ustawia się kolejka samochodów. Po jej przejściu w pobliżu terminalu porozmawia z tobą czarnogórski celnik, sprawdzi dokumenty i włoży pieczątki. Zaraz za nim kontroler sprawdzi bilety, po czym można wejść na prom. Zanim wejdziesz do przedziału pasażerskiego, musisz zabrać ze sobą wszystko, czego potrzebujesz z samochodu podczas żeglugi. Przedział samochodowy, zgodnie z regulaminem, jest zamknięty na czas rejsu.

Najpierw napełniany jest górny poziom przedziału samochodowego. Znajduje się na wolnym powietrzu, w pobliżu rur wydechowych promu. Dlatego lepiej wsiąść na prom nieco później, gdy dolny poziom już się zapełnia.

Po przybyciu do Włoch, przy wyjściu z promu, należy przejść przez włoskie zwyczaje. Tutaj pogranicznik sprawdzi Twoje dokumenty i wizę Schengen. Po otrzymaniu pieczątki w paszporcie o wjeździe do Włoch, jesteś już wolny i możesz kontynuować podróż przez ten piękny kraj.

Czas trwania przeprawy promowej między Barem a Bari wynosi około 10 godzin. W tym czasie prom pokonuje około 200 kilometrów oddzielając Czarnogórę od Włoch.

Ceny regularnego promu z Czarnogóry (Bar-Bari / Bari-Bar)

Rodzaj alokacjiCena w € za osobę
Fotel powietrzny65
Kabina 3-osobowa bez okna78
Kabina 3-osobowa bez okna z toaletą95
Kabina 4 osobowa bez okna z toaletą95
Kabina 3-osobowa z oknem90
Kabina 2-osobowa bez okna z WC151,25
Kabina 2-osobowa z oknem135,50
Kabina 3-osobowa z oknem i toaletą101
POJAZDY
Samochód49
Przyczepa / Minibus o długości do 5 m.112
Przyczepa/Minibus do 7 m.136
Przyczepa/Minibus dłuższa niż 7 m.154

 
Opłaty portowe:  15 € za pasażera i za pojazd.

Prom ma różne typy i ceny kabin.

RABATY:
-20% na bilet powrotny przy zakupie biletów w obie strony.

Rozkład promów Bar-Bari-Bar

Komunikacja na tej trasie prowadzona jest przez cały rok. Zimą odbywa się 1 lot tygodniowo, a latem do 5 razy w tygodniu. Dni tygodnia, w których kursuje prom, zmieniają się z miesiąca na miesiąc.

Rozkład jazdy i godziny odjazdów można sprawdzić na oficjalnej  stronie Morfimare .

Bezwizowa wycieczka Bar-Bari-Bar

Od 2013 roku rejs bezwizowy do Włoch nie jest organizowany. Według plotek wynika to z faktu, że latem 2012 roku podczas jednego z rejsów na prom nie wróciło dwóch obywateli Federacji Rosyjskiej, przebywających nielegalnie we Włoszech. Zapewne z tego powodu strona włoska odmówiła zorganizowania takiej wycieczki.

W latach 2010-2012 czarnogórska firma turystyczna  R-Tours  oferowała bezwizowe jednodniowe wycieczki do Bar-Bari-Bar. Wieczorem pewnego dnia prom odpłynął z Baru do Bari. Następnego dnia od rana do wieczora turyści spędzili we Włoszech (wycieczki autokarowe po Bari i Albarabello), a wieczorem wracali już do Czarnogóry. Rankiem trzeciego dnia znaleźli się w barze.

Ta wycieczka była warunkowo bezwizowa. Wszystkie paszporty turystyczne odebrali przedstawiciele firmy R-Tours i do wyjazdu z Bari byli z nimi. Turyści otrzymali kopie paszportów poświadczone przez włoską policję. Nazywa się to Shore Pass lub „wizą policyjną”. Turyści nie otrzymywali żadnych pieczątek w paszportach.

Ponieważ na potrzeby tej wycieczki wyczarterowano cały prom, byli na nim tylko turyści z biletami na wycieczki. Na ten prom nie można kupić biletu w jedną stronę ani samochodem.

Bar promowy-Bari-Bar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.