Zwierzęta często dzielą nawyki żywieniowe swoich właścicieli i stają się prawdziwymi smakoszami, ponieważ wiele czworonożnych zwierząt jest zniesmaczonych monotonią zwykłej zrównoważonej karmy dla zwierząt domowych. Przed świętami noworocznymi, w których chcesz zadowolić nie tylko krewnych i przyjaciół, ale także ukochane zwierzęta. Rozważ kilka produktów ze świątecznego stołu, które są niebezpieczne dla zwierząt.

Winogrono

Karmienie zwierząt domowych winogronami to zły pomysł. Nie wiadomo dokładnie, który pierwiastek z jego bogatego składu chemicznego wywołuje odurzenie organizmu zwierzęcia. Weterynarze są skłonni sądzić, że to kompleks substancji z winogron powoduje szkody, prowadząc do zaburzeń metabolicznych i ostrej niewydolności nerek u psów.

Toksyczność winogron dla kotów nie została potwierdzona przez naukowców, ale lepiej nie kusić losu i nie eksperymentować. Wszystko to dotyczy suszonych winogron – rodzynek.

Czekolada

Nowy Rok tradycyjnie kojarzy się z czekoladą i innymi słodyczami, ale nie dla zwierząt. Źródłem zagrożenia dla zwierząt domowych jest gorzka alkaloid teobromina (krewna kofeiny) znajdująca się w ziarnach kakaowca. Jest wydalany z ich organizmu znacznie wolniej niż z człowieka.

Nawet niewielka ilość smakołyków może spowodować zatrucie, nadpobudliwość, dezorientację w przestrzeni i zawał serca u kotów i psów. Nie należy zapominać, że cukier i lekkie węglowodany zawarte w czekoladzie mogą powodować cukrzycę.

Wędzona kiełbasa

Koty i psy nie powinny być leczone kiełbasą, zwłaszcza wędzoną. Większość wędlin wytwarzana jest przy użyciu dużych ilości soli, przypraw, barwników, tłuszczu, soi i konserwantów, które są szkodliwe dla wątroby, żołądka, trzustki i prowadzą do alergii, obrzęków i kamicy moczowej.

Sałatka Z Cebulą lub Czosnkiem

Cebuli i czosnku, zarówno surowych, jak i gotowanych, nie należy podawać czworonożnym zwierzętom, pamiętając, że można je znaleźć w sałatkach, klopsikach, pilawach i innych potrawach. Cebula i czosnek zawierają związki siarki, które są nieszkodliwe dla ludzi, ale są toksyczne dla zwierząt i prowadzą do poważnych zatruć i anemii hemolitycznej (zniszczenia krwinek czerwonych).

Ciasto z Rodzynkami

Kupowane w sklepie niskokaloryczne wypieki często zawierają sztuczny słodzik ksylitol, a także rodzynki, które są szkodliwe dla zdrowia zwierząt, zwłaszcza psów. Przede wszystkim cierpią na wątrobę. Ciasto bogate w węglowodany powoduje wzdęcia, wzdęcia i kolki jelitowe u zwierząt.

Awokado

Toksyna persyna zawarta w jakiejkolwiek części awokado powoduje u wielu zwierząt zatrucie przewodu pokarmowego, obrzęk płuc i serca. Ogoniaste nie powinny nawet bawić się kością lub skórką tego owocu.

Cukierki

Nie zawsze możemy poznać dokładny skład słodyczy zakupionych na stół noworoczny. Jeśli zawierają ksylitol, to takie słodycze mogą wpływać na rozwój niewydolności wątroby u zwierząt domowych. Cukier obecny w słodyczach wywołuje cukrzycę w jądrach ogoniastych.

Ogórki kiszone lub kiszone

Uważa się, że zainteresowanie zwierzaka solonymi i marynowanymi warzywami objawia się brakiem witamin w organizmie. Oczywiście, jeśli spróbuje plasterka ogórka, skończy się to dla niego zwiększonym pragnieniem.

Ale mimo to nie musisz wielokrotnie podążać za przykładem ukochanego żebraka, ponieważ w solance i marynacie jest dużo przypraw, które prowadzą do zatrucia i utraty zapachu, a sama sól dramatycznie zwiększa obciążenie nerek.

Orzechy włoskie

Niektóre orzechy są dozwolone w niewielkich ilościach dla okazjonalnych zwierząt domowych, zwłaszcza psów, jako przysmak. Należą do nich: migdały, orzechy nerkowca, cedr i kasztany.

Niebezpieczne orzechy, które kategorycznie nie są uwzględniane w diecie psów i kotów: orzechy włoskie, gałka muszkatołowa, orzechy laskowe, pistacje, żołędzie, a zwłaszcza makadamia. Szkodzą układowi trawiennemu zwierząt, powodują kamicę moczową i alergie.

Grzyby

Grzyby są ciężkim pokarmem dla zwierząt ze względu na wysoką zawartość błonnika. Psy i koty odniosą korzyści, jeśli nie rozpoznają smaku grzybów, aby uniknąć zatruć, biegunek i alergii.

Nawet jeśli zwierzak naprawdę prosi o smakołyk z noworocznego stołu, nigdy nie należy zapominać o niebezpieczeństwach ludzkiego jedzenia dla jego zdrowia. W końcu dobra kondycja czworonogów zależy wyłącznie od nas samych.

10 produktów z noworocznego stołu, które są niebezpieczne w leczeniu zwierząt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.